Protokół nr XIII / 2003 z obrad sesji Rady Miejskiej z dniu 30 października 2003r.
W posiedzeniu sesji Rady Miejskiej uczestniczyli:
Burmistrz pan W. Krochmal, radcy prawni: Joanna Skura i Dariusz Czułowski,
zaproszeni sołtysi oraz publiczność.
Ad pkt 1
Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Alina Jeleń otworzyła obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie, powitała radnych, zaproszonych sołtysów oraz publiczność.
Stwierdziła qorum na podstawie, którego może prawomocnie obradować Rada Miejska w Wołowie.
Ad pkt 2
Do porządku obrad nie zgłoszono pytań.
Za uchwaleniem porządku obrad głosowało 20 radnych za.
Porządek obrad został przyjęty.
Ad pkt 3
Nie zgłoszono pytań.
Ad pkt 4
Protokół z obrad sesji Rady Miejskiej z dnia 30 września 2003 r. został wyłożony do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.
Nie zgłoszono pytań.
Za przyjęciem protokołu z obrad sesji z dnia 30 września 2003 r. głosowało 20 radnych za.
Protokół został przyjęty.
Ad pkt 5
Przewodnicząca Rady poinformowała o zawiązaniu się klubu radnych Nasza Mała Ojczyzna.
Ad pkt 6
Sołtys wsi Garwół podziękował za tablice na wsiach.
Następnie pytał o koncepcję oświetlenia w Garwole.
Burmistrz poinformował, że nad sprawą pracuje Wydział Architektury.
Ad pkt 7
Radny D. Chmura pytał w imieniu klubu radnych dlaczego nie ma pisemnej informacji odnośnie tematu sytuacji gospodarczej w Gminie Wołów. Dodał, że jego wiedza jako radnego jest wybiórcza i brak ich świadczy to o jakości rady. Pytał czy tradycją będzie fakt, że radni nie będą otrzymywali żadnych informacji pisemnych.
Radny W. Stankiewicz stwierdził, że w Wołowie funkcjonują określone przedsiębiorstwa, rzemiosło, sytuacja spółek gminnych jest zła, upadają małe firmy, dodał, że jest bardzo ważną sprawą, aby rada zaczęła pracować, aby można było móc merytorycznie dyskutować. Przekazał, że przedmiotowego materiału o sytuacji gospodarczej w Gminie Wołów nie przedstawiła również Komisja Działań Gospodarczych.
Burmistrz był zdania, że przykro jest słyszeć taką ocenę, ponieważ orientuje się, że sytuacja w spółkach Gminnych nie jest zła. Dodał, że należy dokładnie przeczytać sprawozdanie z działalności Burmistrza, ponieważ odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami, w którym udział wziął konsul Niemiec.
Radny D. Chmura był zdania, że jako opozycja nie chce blokować działań rady, tylko artykułuje pewne negatywne zjawiska. Prosił o przygotowanie materiału na piśmie odnośnie sytuacji gospodarczej, jednocześnie dodał, że czeka na efekty spotkania z przedsiębiorcami.
Mecenas D. Czułowski był zdania, że całe nieporozumienie odnośnie pisemnej informacji na temat sytuacji gospodarczej w Gminie polega na sformułowaniu tematu. Dodał, że zobowiązywanie Burmistrza do określonego rodzaju informacji jest wnioskiem daleko idącym i nie przewiduje tego ustawa o samorządzie gminnym.
Burmistrz W. Krochmal omówił sytuację Gminy Wołów.
Przedstawił strukturę podmiotów w gospodarce narodowej w ujęciu procentowym, następnie strukturę zatrudnienia oraz przedsiębiorstw w Gminie Wołów.
Omówił również charakter usług i produkcji, dodał że w chwili wejścia do Unii Europejskiej część firm może mieć problemy z funkcjonowaniem z uwagi na konkurencję, stąd cześć z nich będzie musiała zmienić branżę, w przeciwnym razie nie będzie w stanie generować kapitału.
Następnie Burmistrz przedstawił strukturę gospodarstw w Gminie, jako największe gospodarstwo wymienił PPH Rol–Pol w Mojęciach, poinformował, że 76% osób to osoby fizyczne posiadające areał od 10 do 15 ha, natomiast pozostałą grupę użytkowników stanowią osoby prawne.
Następnie omówił wykres dotyczący struktury zatrudnienia, stwierdził, że każde wahanie na rynku pracy w strukturze rozwoju przedsiębiorstw ma bezpośrednie przełożenie na strukturę bezrobocia, co z kolei ma wpływ na granice stabilizacji gospodarczej. Następnie przekazał, że przedmiotowe elementy wywierają bezpośredni wpływ na politykę zatrudnienia oraz inwestycje w Gminie Wołów. Jako przykład podał inwestycje lokalnej firmy Freshtex, która zmienia strukturę produkcji w zależności od potrzeb. Jest to istotny element utrzymania się na konkurencyjnym rynku.
Burmistrz przekazał, że Gmina jest atrakcyjnym geograficznie terenem, natomiast brakuje nam kompleksów terenu jakie można zaoferować przedsiębiorcom.
Następnie Burmistrz przedstawił strukturę funduszy kohezyjnych jakie można pozyskać w ramach środków z Unii Europejskiej; Gmina może otrzymać do 70 procent zwrotu kosztów inwestycji, natomiast musi wnieść określone środki, aby inwestycja została przyjęta do programu unijnego. Dodał, że jest proces długofalowy, rozłożony w czasie, niemniej jednak przynoszący wymierne efekty.
Radny W. Stankiewicz był zdania, że Burmistrz powinien tak przedstawić zagadnienie, aby była możliwość dyskusji. Ponadto dodał, że radni byli by zainteresowani dyskusją na temat struktury bezrobocia, szarej strefy. Dodał, że gdyby każdy radny otrzymał przedmiotowe materiały miałby możliwość zapoznania się.
Burmistrz stwierdził, że przedmiotem analizy nie jest bezrobocie, ale dyskusja na temat gospodarki, która musi przynosić wymierne efekty.
Radny D. Chmura był zdania, że należy mieć na uwadze najbiedniejszą część społeczeństwa, pytał jakie konkretne działania podjął Burmistrz w sferze gospodarki.
Burmistrz przekazał, że konkurencja na rynku jest ogromna i niestety to jest główny problem lokalnych przedsiębiorców. Poinformował, że Gmina rozpoczęła przebudowę stacji energetycznej