|
Statut Szkoły Podstawowej w Krzydlinie Wielkiej
Szkoła Podstawowa w Krzydlinie Wielkiej działa na podstawie:
1. Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 1996r. Nr 67, poz. 329 z późniejszymi zmianami). 2. Ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie terytorialnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996r. Nr 13, poz. 74 z późniejszymi zmianami). 3. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999r. w sprawie ramowego statutu publicznej sześcioletniej szkoły podstawowej i publicznego gimnazjum (Dz. U. z 1999r. Nr 14, poz. 131z późniejszymi zmianami). 4. Niniejszego statutu.
ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1.
Nazwa szkoły. Inne informacje o szkole.
- Szkoła Podstawowa w Krzydlinie Wielkiej – zwana dalej szkołą.
- Siedziba szkoły: Krzydlina Wielka 27A; 56-100 Wołów.
- W skład szkoły może wchodzić oddział przedszkolny.
- Szkole nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady szkoły lub wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
§2.
- Szkoła jest jednostką budżetową gminy Wołów.
- Organem prowadzącym szkołę jest gmina Wołów.
- Organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą jest Kurator Oświaty we Wrocławiu.
- Szkoła jest szkołą publiczną zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania.
- Szkoła realizuje cele i zadania określone w Ustawie z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 1996r. Nr 67, poz. 329 z późniejszymi zmianami).
- Czas trwania cyklu kształcenia w szkole wynosi 6 lat.
- Obowiązek szkolny w Szkole Podstawowej w Krzydlinie Wielkiej realizują uczniowie zamieszkali na terenie obwodu ustalonego przez organ prowadzący oraz inni w miarę wolnych miejsc.
- Szkoła prowadzi:
a) świetlicę, b) zajęcia dodatkowe dla uczniów, organizowane w zależności od ich potrzeb i możliwości finansowych szkoły,
§3.
Ceremoniał szkoły uwzględnia:
- uroczystą inaugurację roku szkolnego,
- pasowanie na ucznia,
- obchody Dnia Edukacji,
- obchody Święta Niepodległości Polski,
- pożegnanie absolwentów szkoły,
- zakończenie roku szkolnego.
ROZDZIAŁ II CELE I ZADANIA SZKOŁY
§4.
Cele i zadania szkoły w zakresie kształcenia i wychowania:
- Umożliwienie zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły w zakresie i formie określonej w ustawie oraz przepisach wydanych na jej podstawie.
- Kształtowania środowiska wychowawczego sprzyjającego realizowaniu celów i zasad określonych w ustawie stosownie do wieku i ich rozwoju emocjonalnego.
- Udzielanie uczniom pomocy psychologiczno – pedagogicznej szczególnie w zakresie dokonania świadomego wyboru dalszego kształcenia, poprzez roztoczenie nad nim opieki nauczycieli wychowawców i pedagoga szkolnego oraz współpracę z poradnią psychologiczno – pedagogiczną i innymi poradniami specjalistycznymi.
- Umożliwienie uczniom podtrzymania poczucia tożsamości religijnej poprzez zorganizowanie nauczania religii w szkole w oparciu o obowiązujące przepisy.
- Organizowanie opieki nad uczniami niepełnosprawnymi uczęszczającymi do szkoły.
- Umożliwienie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych, uczestnictwo w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych, realizację indywidualnych programów nauczania, śródroczne promocje oraz ukończenie szkoły w skróconym czasie zgodnie z obowiązującym regulaminem oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.
§5.
Cele i zadania szkoły w zakresie opieki:
- Opiekę nad uczniami przebywającymi na zajęciach obowiązkowych sprawuje nauczyciel prowadzący te zajęcia.
- Opiekę nad uczniami przebywającymi na przerwach międzylekcyjnych sprawuje nauczyciel dyżurny wyznaczony przez dyrektora szkoły zgodnie z rozkładem dyżurów.
- Opiekę nad uczniami przebywającymi poza terenem szkoły w ramach zajęć dydaktycznych sprawują nauczyciele prowadzący te zajęcia.
- Opiekę nad uczniami przebywającymi na wycieczkach zorganizowanych przez szkołę sprawują opiekunowie wycieczek. Organizacja wycieczek odbywa się zgodnie z Regulaminem wycieczek.
- Opiekę nad uczniami przebywającymi w szkole bądź poza szkołą w ramach zajęć pozalekcyjnych sprawują nauczyciele odpowiedzialni za te zajęcia.
- Opiekę nad uczniami, którym potrzebna jest stała bądź doraźna pomoc materialna sprawuje z ramienia szkoły i w ramach jej możliwości finansowych pedagog szkolny.
- W oddziale przedszkolnym sprawuje nad dziećmi nauczyciel w sposób stały zgodnie z planem zajęć.
- Sprawuje opiekę zdrowotną nad uczniami w ramach aktualnych przepisów o funkcjonowaniu szkolnej służby zdrowia.
- Dzieci z wadami rozwojowymi kierowane są przez rodziców lub opiekunów do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej celem wydania opinii lub orzeczenia co do dalszego postępowania, uczniowie ci są pod stałą opieką pedagoga szkolnego, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i szkolnej służby zdrowia.
- Opiekę nad uczniami przy dojściu lub powrocie ze szkoły sprawują bezpośrednio rodzice. Uczniowie dowożeni na zajęcia szkolne mają opiekę i transport zapewnione przez gminę.
§6.
- Dyrektor szkoły powierza każdy oddział szczególnej opiece wychowawczej jednemu z nauczycieli uczących w tym oddziale zwanemu dalej
Ilość odwiedzin: | 1021 | Podmiot udostępniający: | Burmistrz UMiG Wołów | Osoba, która wytworzyła informację: | Piotr Kaleta | Osoba, która odpowiada za treść: | Szkoła Podstawowa w Krzydlinie Wielkiej | Osoba, która wprowadzała dane: | Piotr Kaleta | Data wytworzenia informacji: | 2003-12-16 15:50:31 | Data udostępnienia informacji: | 2003-12-16 15:50:31 | Data ostatniej aktualizacji: | 2003-12-16 16:20:52 |
Wersja do wydruku... Rejestr zmian...
|